Michaela Kalašová
masáže Čáslav, 733 467 008

Ošetření spoušťových bodů bolesti - Trigger points

Spoušťové body (trigger points) se dají definovat jako velice bolestivá místa hmatatelná jako
tvrdé uzliky (spasmy) v napjatých svalech. Mohou vzniknout po úrazech, zlomeninou, vymknutím,  ale také jednostrannou činností např. práce s myší, jednostranná zátěž sportovců,
ovládání pedálů při řízení automobilu atd.)

Sval ztrácí elasticitu a poddajnost, postupem času může dojít ke zhoršení jeho prokrvení.
Právě spoušťový bod může být zdrojem vytrvalé, hluboké a velmi obtěžující bolesti. Tento stav se nazývá syndrom myofasciální bolesti. Intenzita bolesti se v průběhu dne mění. Jednoduše řečeno – spoušťové body jsou velice bolestivá místa v napjatých svalech.

Tato skutečnost však není ničím novým a je známá více než 100 let. Nové je však zjištění,
že spoušťové body, díky zřetězení svalů, vyvolávají tzv. přenesenou bolest ve zcela odlišné části těla. Např. bolest pociťovaná v ramenním kloubu může mít příčinu v prsním svalu či naopak ve svalech lopatky. Urputné bolesti lýtka mohou vycházet ze spoušťových bodů svalů hýžďových apod.  Přenesená bolest je hlavním symptomem spoušťových bodů. Mezi typické příklady patří migrény, bolesti dutin, čelistí, uší, krku, píchání v bocích při běhu, bolavé nohy, chodidla, atd.
Ztuhlost a bolest v kloubech jako zápěstí, lokty, ramena, kolena a kyčle často nebývá nic jiného než přenesená bolest ze spoušťových bodů přiléhajících svalů.


Jediným dostupným ošetřením těchto bodů je manuální tlak přímo na tento bod  a hloubková masáž tohoto bodu. Zpočátku to není moc příjemné, ale velmi brzy se dostavuje úleva. Takovýmto ošetřením je možné docílit zmírnění či odstranění urputných bolestí hlavy, šíje, bolestí v ramenním kloubu, bolestí jakoby vystřelující z rameni do paže, či bolesti vycházejících z beder a po vnější straně stehna mnohdy putujících k lýtku či ke kotníku, bolest v tříslech. Urputné bolesti hlavy či bodavá bolest mezi lopatkami jsou opět jen malým příkladem, který může prezentovat přetížení svalů z nevhodného přetěžování při práci s myší a klávesnicí.

Ošetření spoušťových bodů není u nás zatím nijak rozšířené, což je velká škoda vzhledem k možnostem, které tato technika ošetření spoušťových bodů nabízí. Je to  mimořádně kvalitní doplňková metoda k jiným hloubkovým masážím.

Doporučuji na závěr této metody KINEZIOTAPING k prodloužení a podpoře účinku masáže

Cena ošetření 60 min. 400,-  (+ kineziotaping páska 1cm - 1,-)