Michaela Kalašová
masáže Čáslav, 733 467 008

Kineziotaping

Kineziotaping (kineziologické tejpování) je převratná a velice vyhledávaná technika v regeneraci i rehabilitaci. Svým velmi šetrným a jemným způsobem - narozdíl od tejpů fixačních - zvyšuje léčebné a ozdravné procesy a prodlužuje uvolňující účinek masáží cíleným zaměřením na problematické partie jak svalového, tak kosterního systému. Dnešní sportovní svět se bez kineziotapingu již neobejde.Kineziotaping vyvinul koncem druhé poloviny dvacátého století v Japonsku lékař Kenzo Kase. Během následujících let se kineziotaping rozšířil do celého světa.

Tejp je vyroben na bázi bavlny s elastickými vlastnostmi, podobnými jako má lidská kůže, proto na kůži velice dobře a šetrně přilne. (Pro ještě lepší přilnutí, doporučuji tejpovanou část zbavit ochlupení, trvanlivost bandáže je pak až jeden týden). Díky své elasticitě umožňuje ošetřeným svalům aktivně pracovat (neomezuje v pohybu jako klasická bandáž) a chrání je v celém jejich průběhu. Kinezio tejp dokáže mírně fixovat, ale na druhou stranu také aktivovat právě ty svaly, které jsou touto technikou ošetřeny. Tejpováním Kinezio tejpem doplňujeme léčebné techniky, jako jsou: masáže, manuální terapie ale i léčebný tělocvik. Kinezio tejpem je možno pozitivně ovlivnit funkci svalů, lymfatického systému a kloubů. Na jakém principu funguje, dodnes není lékařsky ověřeno. Má se však za to, že díky vlnovitému uspořádání lepidla na samotném tejpu dochází k tlakové redukci tkání, tím se zvětšuje prostor mezi kůží a svaly a také dochází k regulaci krevního a lymfatického oběhu. Přes stimulaci proprioreceptorů se zlepšuje funkce kloubů, podkoží, fascií a reguluje se svalové napětí. Redukce bolesti je tak důsledkem tlakového ovlivnění postižených tkání. Ze zkušenosti svých i ošetřovaných mohu potvrdit, že dokonale FUNGUJE.

Dnes se kineziotaping používá jako:

Svalová technika: Svalová technika je nalepování elastických pásek s pružností odpovídající lidské kůži, kdy páska zvlní pokožku a tím umožní zvýšený trvalý průtok krve i lymfy. Prodlužuje se tak uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy.

Technika mechanické korekce: Odlehčením zlepšujeme postavení svalů, kloubů a kostí po úraze nebo při sportovním výkonu. Například při tenisu se tejpováním ramenního kloubu dosahuje nebývalé funkčnosti, pohyblivosti a odstranění akutních i chronických bolestí.

Jednoduchá aplikace, rychlost a okamžitá účinnost terapie

Tejpy se lepí na několik dnů až jeden týden poté se obnovují. Jeho aplikace nebrání běžné denní hygieně, plávání a provozování různých sportovních činností.

Uplatnění kineziotapingu:

 • při bolestech páteře,kloubů,šlach a svalů
 • při sportu
 • prodlužuje účinky masáže
 • vyrovnává nesprávné držení těla
 • stabilizuje uvolněné blokády
 • aktivuje ozdravné procesy
 • zlepšuje průtok krve
 • pomáhá při syndromu karpálního tunelu a přetížení extenzorů ruky
 • po úrazech,při rekonvalescenci a rehabilitaci

Kdy netejpovat:

 • akutní zánětlivé a horečnaté stavy
 • alergie na lepidlo pásky
 • hluboká žilní trombóza
 • některé choroby kůže (mokvavé ekzémy, otevřená poranění)
 • rozsáhlé křečové žíly (varixy)


Doporučení:
Před aplikací kinesiotapu musí být kůže suchá, odmaštěná a oholená!!!
Po nalepení kinesiotapu se lze sprchovat, koupat se nejméně za 2 hodiny a sportovat po 45 minutách.

Nedoporučuje se po dobu aplikace kinesiotapu saunovat!!!

Cena kineziotapingu:  1cm pásky 1,- + aplikace 50,- až 100,-

Kolik cm tejpu je zhruba potřeba: 

Kotník: 45 - 50 cm -  tedy max 50,- za pásku (+ aplikace)
Tenisový loket: cca 60 cm - 60,- za pásku (+ aplikace)
Bedra: cca 100 cm - 100,- za pásku (+ aplikace)
Trapéz levý i pravý cca 60 cm - 60,- (+ aplikace)

apod.